Strona główna » O konkursie » Miejsce konferencji
Finały konkursu EUCYS 2024 odbyły się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR).
Uczestnicy konkursu mieli okazję poznać także inne ciekawe miejsca w Katowicach.
NOSPR | Fot. Daniel Rumiancew
NOSPR | Fot. NOSPR
Początki pierwszej w Polsce samodzielnej radiowej orkiestry symfonicznej sięgają czasów przedwojennych. Jej siedziba od lat 80. mieściła się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, a od 2014 roku znajduje się w nowoczesnym, a przy tym zanurzonym w dawnym kontekście budynku w katowickiej Strefie Kultury, w sąsiedztwie takich instytucji jak Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy Spodek. W monumentalnej bryle otoczonej filarami z cegieł, które nawiązują stylistyką do familoków górniczego osiedla Nikiszowiec, kryje się sala koncertowa na 1800 miejsc.
NOSPR | Fot. Radosław Kaźmierczak
Wielka Sala Koncertowa NOSPR-u może pochwalić się doskonałą akustyką, za którą odpowiedzialny jest mistrz w swoim fachu – Yasuhisa Toyota. Jego założeniem było stworzenie jak najlepszej naturalnej akustyki, w której dźwięk będzie się dobrze rozchodził bez wspomagania elektroniką – efekt ten zapewnia przede wszystkim sufit akustyczny w formie fali. Katowicka sala koncertowa uznawana jest pod względem akustycznym za jedną z najlepszych na świecie.
Fabryka Porcelany | Fot. Fabryka Porcelany
Tradycja produkcji porcelany na Górnym Śląsku sięga 1920 roku. W latach 30. zaczętowytwarzać tu porcelanę elektrotechniczną, figurki oraz serwisy dla polskich ambasad ijednostek wojskowych. Od 2012 kompleks znany jest jako Park Przemysłowo-Technologiczny Porcelana Śląska Park, a opiekę nad nim sprawuje Fundacja Giesche – jejnazwa nawiązuje do spółki będącej w latach 20. właścicielem obiektu. Wypalana tu dzisiajporcelana sygnowana jest znakiem „Porcelana Bogucice”, a także znakiem „Giesche” wramach serii kolekcjonerskich.
Noc Muzeów w Fabryce Porcelany | Fot. Fabryka Porcelany
Obecnie w Fabryce Porcelany odbywają się spotkania i wydarzenia kulturalne czy edukacyjne. Porcelana Śląska Park zapewnia wynajem powierzchni biurowych i usługowych, mają tu również siedziby firmy branż kreatywnych i IT. Dzięki bogatej ofercie turystyczno-kulturalno-usługowej kompleks licznie odwiedzają goście z całego świata.
Planetarium | Fot. Planetarium
Fot. Planetarium
Muzeum Śląskie | Fot. Rafał Wyrwich
Muzeum Śląskie | Fot. Marcin Czechowicz
Fot. Kopalnia Guido
Jeden z największych ośrodków turystycznych w Europie zawdzięcza swoją nazwę hrabiemu Guido Henckelowi von Donnersmarckowi, który założył kopalnię w 1855 roku. Po kilku dekadach prężnego funkcjonowania i w następstwie wyeksploatowania złóż węgla miejsce straciło na znaczeniu, by w latach 80. stać się podziemnym skansenem. Guido ma do zaproponowania trzy programy zwiedzania: Podziemny spacer górniczy, Mroki Kopalni (wyprawa w najgłębsze i najbardziej surowe rejony) oraz Podziemna Szychta (możliwość wcielenia się w górnika i doświadczenia pracy w kopalni). Poza tym na terenie dawnej kopalni znajdują się Hostel Guido oraz Strefa K8 – nowoczesna przestrzeń kultury, biznesu i rozrywki, gdzie organizowane są wydarzenia, szkolenia i konferencje czy kameralne spotkania. W ofercie znalazła się też podziemna szkoła dla dzieci i młodzieży pełna różnorodnych atrakcji.
Fot. Kopalnia Guido
Uniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Bankowa 12
40-007 Katowice
Polska