Strona główna » O konkursie » EUCYS 2024
We wrześniu 2024 roku w Katowicach spotkali się finaliści konkursu EUCYS 2024.
Międzynarodowy finał 35. edycji konkursu odbyły się w Katowicach od 9 do 14 września 2024 roku Udział w wydarzeniu był bezpłatny. Podczas 6 dni pobytu w Katowicach ponad 150 finalistek i finalistów w wieku od 14 do 20 lat z prawie 40 krajów zaprezentowało blisko 90 projektów z zakresu nauk przyrodniczych, matematycznych, technicznych, ekonomicznych lub społecznych.
Podczas EUCYS 2024 | Fot. EUCYS 2024
Jeśli jesteś dopiero na etapie marzenia o własnym projekcie naukowym, to nie poddawaj się! EUCYS pokazuje, że przepis na realizację, mogącą przyczynić się do postępu naukowo-technicznego, nie jest tak skomplikowany, jak się wydaje. Po pierwsze, wybierz temat, który bardzo Cię interesuje. Najlepszym motorem napędowym, pojawiającym się kiedy jesteśmy naprawdę ciekawi danej kwestii, są zaangażowanie i pasja. Potem należy poszerzyć wiedzę w danej dziedzinie – porozmawiać ze specjalistami, posłuchać ich rad, ale przede wszystkim realizować kolejne pomysły i nie zrażać się porażkami. Popełnianie błędów jest naturalną częścią pracy naukowej, i jak pokazuje historia wielkich odkryć, często to one prowadziły do najważniejszych wynalazków i teorii. To podstawy, które mogą zaprowadzić do kolejnego etapu, czyli realizacji projektu i zgłoszeniu go do konkursu.
Konkurs przeznaczony jest dla osób w wieku od 14 do 20 lat, które zdobyły pierwszą nagrodę w krajowym konkursie naukowym i zostały wyznaczone przez odpowiednie krajowe jury. Zgłaszane prace mogą być teoretyczne lub doświadczalne. W każdym kraju za nominację projektów, a tym samym uczestników zgłaszanych do Konkursu UE, odpowiedzialny jest Organizator Krajowy. To pierwszy etap EUCYS.
Ważnym warunkiem udziału jest brak ukończenia pierwszego semestru studiów w czasie finałów. Nad projektami mogą pracować indywidualni uczestnicy lub zespoły składające się z maksymalnie trzech osób. Jeżeli w konkursie bierze udział zespół, wszyscy jego członkowie muszą być reprezentowani na konkursie, aby jury mogło dokonać dokładnej oceny ich wspólnych wysiłków. Każda delegacja uczestników i uczestniczek składająca się z młodych ludzi w wieku poniżej 18. roku życia musi być pod opieką odpowiedzialnej osoby przez cały czas trwania wydarzenia, w tym podczas podróży do i z wyznaczonego miejsca odlotu. Bycie opiekunem/-ką zespołu to odpowiedzialna rola i wymaga obecności na wszystkich etapach konkursu.
EUCYS to także szansa dla młodych uczennic i uczniów na poszerzenie horyzontów badawczych, ale też kulturowych. Udział w kompetycji umożliwia zwiedzenie Europy – finał każdego konkursu odbywa się w innym kraju, co jest dodatkową atrakcją i atutem, umożliwiającym szlifowanie językowych umiejętności.
Udział w konkursie stwarza młodym badaczkom i badaczom możliwość poznania osób o podobnych zdolnościach i zainteresowaniach. Wydarzenie, choć polega na konkurencji, skłania bardziej do współpracy niż rywalizacji. Organizatorzy zachęcają osoby biorące w nim udział do wzajemnego poznania i wymiany doświadczeń. EUCYS pozwala zawierać wieloletnie przyjaźnie, ale też daje niepowtarzalną okazję do spotkania noblistów i światowej sławy ekspertów . Uczestniczki i uczestnicy podczas różnych etapów wydarzenia spotykają się z wybitnymi postaciami nauki. Poznane autorytety mogą przekazać im mentorskie wsparcie i udzielić porad pomocnych w wyborze dalszej ścieżki edukacji.
EUCYS wspiera promocję nauki i cieszący się dużym zainteresowaniem mediów. Dzięki temu prezentowane podczas konkursu projekty mogą zyskać rozgłos w całej Europie.
Uczestnik konkursu EUCYS 2024 prezentuje swój projekt | Fot. EUCYS 2024
Uczestniczka konkursu EUCYS 2024 | Fot. EUCYS 2024
Konkurs dotyczy prac z zakresu nauk przyrodniczych, matematycznych, technicznych, ekonomicznych lub społecznych. Zgłoszona praca powinna zostać wcześniej wyróżniona w ogólnopolskim konkursie lub otrzymać rekomendację pracownika naukowego co najmniej ze stopniem doktora.
Badania mogą być wykonane w warunkach domowych, ale dopuszczalne są też projekty realizowane za pomocą profesjonalnego sprzętu w ośrodkach badawczych, np. podczas staży.
Pierwszy etap polega na przesłaniu zgłoszenia zawierającego dokładny opis problemu badawczego z proponowanym rozwiązaniem, wraz z prezentacją. Wszystkie zgłoszenia spełniające kryteria formalne są kierowane do recenzji specjalistów z danej dziedziny, które stanowią materiał pomocniczy dla jury.
Jury, złożone z wybitnych naukowców, profesorów wyższych uczelni i instytutów badawczych PAN, a także popularyzatorów nauki, wyłania finalistki i finalistów. Osoby zakwalifikowane do tego etapu prezentują swoje projekty członkom jury i publiczności podczas sesji plakatowej odbywającej się wiosną.
Następnie, krajowi organizatorzy wybierają laureatów do udziału w międzynarodowych finałach. Tu do oceny projektu Komisja powołuje nowe jury złożone z 20-25 międzynarodowych przedstawicielek i przedstawicieli świata nauki. W ciągu sześciu dni uczestnicy finałowych zmagań biorą udział w wydarzeniach oficjalnych i towarzyszących oraz w jurorskich sesjach, czyli spotkaniach z przedstawicielami międzynarodowego jury, które ocenia projekty i sposób ich prezentacji. Po rozmowach z finalistami jury wyłania najlepsze projekty, przyznając nagrody pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz nagrody honorowe.
Jury krajowe i międzynarodowe w ocenie projektów bierze pod uwagę następujące kryteria:
Należy pamiętać, że osoby uczestniczące w konkursie przygotują swój projekt również do ekspozycji, dlatego jury bierze pod uwagę jego odpowiednią prezentację. Na wystawie przedstawiane są podstawowe części pracy, a uczestniczki i uczestnicy mają do dyspozycji stojaki ze ściankami bocznymi o takich samych wymiarach. Prezentacja może obejmować interaktywne modele, wideo i inne materiały demonstracyjne.
Projekt musi spełniać wymogi bezpieczeństwa i pozwalać na publiczną prezentację. Nie mogą w nim znajdować się elementy stanowiące zagrożenie, np. eksperymenty z udziałem substancji radioaktywnych, niebezpiecznego sprzętu, materiałów toksycznych i rakotwórczych. Jeżeli jury zdecyduje, że któryś z projektów zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo zwierząt, wycofa go z konkursu.
Projekty obejmujące eksperymenty na żywych zwierzętach są akceptowane wyłącznie na zwierzętach kręgowych i bezkręgowych innych niż ludzie, jeżeli są to eksperymenty nieinwazyjne.
Uniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Bankowa 12
40-007 Katowice
Polska